Wydarzenia
PASOWANIE NA CZYTELNIKA W KLASACH I
Uczniowie klasy I zostali uroczyście przyjęci do grona czytelników w listopadzie.Klasa I a miała pierwszą wizytę w bibliotece 26.11.2024, a klasa Ib 28.11.2024.Pierwszaki dowiedziały się jak wypożyczać książki i jak je szanować.
Wszyscy uczniowie dostali w prezencie zakładki ,a w grudniu otrzymali następny prezent w ramach PASOWANIA NA CZYTELNIKA. Była to książka pochodząca z projektu „Mała książka- wielki człowiek”. Tegoroczna edycja WYPRAWKI zawierała publikacje:
1.Wnuczka antykwariusza- pisarki Justyny Bednarek, opatrzona ilustracjami artystki Emilii Dziubak;
2.Kochasz? Czytaj razem z dzieckiem!- broszura, w której znajdują się informacje o korzyściach wynikających ze wspólnej rodzinnej lektury.
Zadowolone pierwszaki mogą już w pełni uczestniczyć w projektach bibliotecznych.SPOTKANIE AUTORSKIE Z EDYTĄ PRZYSTUPĄ W SP8
We wtorek 12.11.2024 odbyło się spotkanie z panią Edytą Przystupą , autorką legend o smoku Bazylim . Pani Edyta jest absolwentką filologii polskiej na Uniwersytecie Szczecińskim. Pracuje w teatrze. W kilku tygodnikach w regionie redaguje swoją autorską stronę dla dzieci pod nazwą COOLTUROWNIK. Prowadzi kreatywne warsztaty plastyczne , należy do globalnej społeczności urbansketcherów. Organizuje plenery rysunkowe pod nazwą Urban Szczecing.
Uczniowie z klas I-VIII w swoich grupach wiekowych zapoznali się z fragmentami tekstu drugiej książki pani Edyty pt.” Podróż smoka Bazylego”. Autorka pokazała piękne ilustracje do książki, które jak się okazało wykonała sama .Opowiedziała uczniom o malowaniu, które jest jej pasją, zachęcając tym samym do rozwijania własnych zainteresowań . Starsi uczniowie zaciekawieni byli warsztatem pisarskim, historią i drogą powstania jej książki, którą można wypożyczyć w bibliotece szkolnej.
Pani Edycie w każdej grupie serdecznie dziękowano brawami za spotkanie ,które na pewno pozostanie na długo w pamięci.
TYDZIEŃ Z BAŚNIĄ W RAMACH TYGODNIA HUMANISTYCZNEGO W BIBLIOTECE
W bibliotece szkolnej w dniach 15.04.2024-22.04.2024 odbyła się impreza czytelnicza
promująca baśnie z całego świata.
Uczniowie z klas młodszych wykonywali baśniowe zakładki, natomiast z klas starszych mieli
możliwość wykazania się znajomością lektur, nie tylko baśniowych w minikonkursie
czytelniczym „Jaka to lektura?”.
Była zorganizowana także wystawa polecanych baśni, znajdujących się w zasobach biblioteki.KONKURS BIBLIOTECZNY DLA UCZNIÓW KLAS II ,III
16.02.2024 r. w bibliotece szkolnej odbyło się rozdanie nagród w II edycji „Rodzinnego kwadransu z książką” angażującego także rodziców we wspólne czytanie baśni H. Ch. Andersena.
Uczniowie przeczytali już w I edycji baśń „Dzikie łabędzie”, w II edycji „Stokrotkę” ,obecnie czytają baśń „Pasterka i kominiarczyk”.
Pytania można odebrać z biblioteki szkolnej i oddać do 22.03.2024.
Zapraszam do udziału
PASOWANIE
W dniach 15-16 listopada w naszej bibliotece szkolnej odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika uczniów klas pierwszych. Po złożeniu przysięgi i otrzymaniu prezentów dzieci mogły wypożyczyć swoje pierwsze książki.
MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH
W ostatnim tygodniu października 2023 odbyła się cykliczna impreza
biblioteczna : ŚWIĘTO BIBLIOTEKI w ramach MIĘDZYNARODOWEGO MIESIĄCA
BIBLIOTEK SZKOLNYCH w roku 2023 pod hasłem :” Tu kwitnie wyobraźnia”.Działania, które przyciągnęły do biblioteki dzieci to:
- wystawa bajek ekologicznych i o zwierzętach;
- wykonywanie kreatywnych zakładek do książek;
- bajkowe kolorowanki;
- głośne czytanie
- prace w ramach projektu: ZACZYTANA ÓSEMKA:PRZECZYTAŁEM- POLECAM.Uczniowie za swoje zaangażowanie i udział w święcie otrzymywali słodkości i
drobne upominki .ROZDANIE NAGRÓD W KONKURSIE BIBLIOTECZNYM
JAKA TO LEKTURA?
W dniu 28.04.2023 w bibliotece odbyło się rozdanie nagród w konkursie bibliotecznym ,, Jaka to lektura?”
Uczniowie wskazywali prawidłowy tytuł lektury na podstawie fragmentów tekstów literackich, wykazując się ich znajomością.
Konkurs był przeznaczony dla uczniów klas IV-VIII i będzie kontynuowany w przyszłym roku szkolnym.
Zapraszam
Aurelia Makowska
OSTATNIA EDYCJA TEGOROCZNEGO KONKURSU RODZINNY KWADRANS Z KSIĄŻKĄ
30.03.2023 w bibliotece szkolnej odbyło się rozdanie nagród w ostatniej części konkursu ze znajomości baśni Andersena.
Brali w niej udział uczniowie:
Gębala Zuzanna III b,Żurawik Julia IIIb, Zakrzewska Oliwia IIIb, Hontar Daria IIIb , Lichacz Zofia IIIb , Shcholka Yehor IIIa, Ziętek Damian IIIa ,Kubicka Agata II b,Mielniczek Natalia IIIb, Łodyga Katarzyna IIIb,Antoni Broniarek IIIb,Kantanista Ada IIb
TYDZIEŃ Z BAŚNIĄ W BIBLIOTECE SZKOLNEJ
W dniach od 06.03-10.03 2023 odbyła się cykliczna impreza biblioteczna „ TYDZIEŃ Z BAŚNIĄ”.Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z wystawą pt.: ,,BAŚNIE EUROPEJSKIE” oraz wykonania baśniowych zakładek na przerwach.
Biblioteka posiada bogaty zbiór baśni europejskich.Z wybranymi zapoznali się uczniowie podczas głośnego czytania w klasach.
Zainteresowanych zachęcam do indywidualnego , systematycznego czytania.
ROZDANIE NAGRÓD W II EDYCJI „ RODZINNEGO KWADRANSU
Z KSIĄŻKĄ ‘’
28.02.2023 w bibliotece szkolnej odbyło się rozdanie nagród w konkursie na podstawie baśni Andersena : ,, KRÓLOWA ŚNIEGU” dla klas młodszych.
Konkurs przeprowadzony jest cyklicznie od wielu lat i cieszy się niezmiennie zainteresowaniem dzieci.
Zapraszam do udziału w ostatniej , trzeciej części która 30.03.2023 zakończy tegoroczne edycje.
PASOWANIE UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH NA CZYTELNIKÓW
Pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników na stałe wpisała się do
kalendarza uroczystości bibliotecznych.
Dzieci z klasy Ia oraz Ib odwiedziły bibliotekę 16.11.2022 .Zostały zapoznane z
literaturą dziecięcą ,zasadami wypożyczeń książek oraz funkcjonowaniem
biblioteki.Pierwszaki wraz z pierwszą książeczką otrzymały w prezencie
Wyprawkę Czytelniczą w ramach ogółnopolskiej kampanii Instytutu Książki
„Mała książka- wielki człowiek”.
Zadowoleni nowi czytelnicy obiecali częste korzystanie z zasobów biblioteki.MIĘDZYNARODOWE ŚWIĘTO BIBLIOTEKI
W miesiącu październiku, jak co roku obchodzimy w bibliotece szkolnej MIĘDZYNARODOWE ŚWIĘTO BIBLIOTEKI. W tym roku przebiegało ono pod hasłem: CZYTANIE DLA POKOJU.
W nawiązaniu do tegorocznego hasła była przygotowana wystawa książek pt.:
„POZYTYWNI BOHATEROWIE NASZYCH BAJEK” z zasobów biblioteki szkolnej a także przyniesionych przez uczniów z domowych biblioteczek.
Na przerwach uczniowie wykonywali bajkowe zakładki do książek oraz częstowali się słodkościami a w klasach czytano bajki.
Ogłoszony został także projekt biblioteczny:ZACZYTANA ÓSEMKA:PRZECZYTAŁEM-POLECAM.Prace dzieci zostaną wyeksponowane na gazetce.
Zapraszam do udziału w kolejnych imprezach bibliotecznych.
Aurelia Makowska
KONKURS BIBLIOTECZNY „LITERATURA PIĘKNA INACZEJ”
02.06.2022 w bibliotece szkolnej odbyło się podsumowanie konkursu dla uczniów klas IV-VIII „Literatura piękna inaczej”.
Zadanie konkursowe polegało na poprawieniu tekstu literackiego ,który został celowo przepisany z błędami .Dodatkowo uczniowie mieli odgadnąć tytuł lektury.
Uczniowie, którzy w II edycjach uzyskali największą liczbę punktów otrzymali nagrody, dyplomy i słodkości.
Ze względu na zainteresowanie uczniów konkurs będzie kontynuowany w przyszłym roku w podobnej formie.
Zapraszam do biblioteki.
Aurelia Makowska„TYDZIEŃ Z BAŚNIĄ” W BIBLIOTECE
W dniach 28.02.2022-07.03.2022 w bibliotece szkolnej odbyła się impreza czytelnicza „Tydzień z baśnią”. Na przerwach uczniowie wykonywali baśniowe zakładki oraz zapoznawali się z baśniami różnych autorów z różnych stron świata wyeksponowanych na wystawie. W klasach młodszych uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w konkursie ze znajomości baśni Andersena.
PIERWSZAKI W BIBLIOTECE
Uroczystość pasowania uczniów klas pierwszych na czytelników w Szkole Podstawowej nr 8 weszła na stałe do kalendarza szkolnych wydarzeń. W dniach : 17.11.2021 oraz 22.11.2021 pierwszaki zostały wprowadzone w świat książek i zapoznały się z zasadami wypożyczania ich z biblioteki.
Radości z wypożyczenia pierwszej książeczki towarzyszyło wręczenie zakładek oraz wyprawki czytelniczej w ramach kampanii „MAŁA KSIĄŻKA- WIELKI CZŁOWIEK”.
Pierwszy krok w rozwijaniu pasji czytania został przez uczniów klas pierwszych postawiony a oni sami obiecali, że będą systematycznie odwiedzać bibliotekę.
Nasza biblioteka jak co roku włączyła się w obchody Międzynarodowego Święta Bibliotek Szkolnych. Jest to stała impreza czytelnicza. W ramach tej akcji od 22.10.2021 do końca miesiąca odbywało się szereg wydarzeń czytelniczych.
Przygotowana została wystawa pt. ,,Książka z autografem”, na której prezentowane były zbiory z podpisem autora. Cieszyła się ona dużym zainteresowaniem uczniów.
W klasach czytano bajki a na przerwach w bibliotece uczniowie wykonywali zakładki do książek oraz bajkowe kolorowanki, odgadując przy okazji tytuły bajek. Wizyta w bibliotece kończyła się słodkim poczęstunkiem i drobnym naklejkowym upominkiem.
Mój ulubiony bajkowy bohater
W czasie kwarantanny biblioteka szkolna zaproponowała uczniom zabawę- wykonanie postaci swojej ulubionej bajkowej postaci. Efekty można podziwiać w galerii zdjęć.
GRUDZIEŃ W BIBLIOTECE
18 grudnia w bibliotece szkolnej odbyło się podsumowanie cyklicznie odbywających się konkursów rozwijających czytelnictwo (dla klas II i V).
Dzieci młodsze wspólnie z rodzicami odpowiadały pisemnie na pytania dotyczące znajomości baśni Andersena, a starsi uczniowie sprawdzali swoje umiejętności ortograficzne za pomocą tekstu z celowo umieszczonymi błędami ortograficznymi. Zadanie to wykonywali w czytelni, w dogodnym dla siebie czasie, korzystając ze słownika ortograficznego.
Mistrzem ortografii klas V – tych została Emilka Kulas (kl.5 a).
Wszyscy uczestnicy konkursów zostali nagrodzeni. Gratulujemy i zapraszamy pozostałych uczniów do brania udziału w konkursach bibliotecznych.
SZKOLNE PRZYGODY GANGU SŁODZIAKÓW
Po raz kolejny od miesiąca września w bibliotece szkolnej odbywały się działania dotyczące konkursu edukacyjnego „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”. Na kilka dni przed w/w konkursem na tablicy ogłoszeń zostały umieszczone informacje o tym przedsięwzięciu. Pojawiły się plakaty, ulotki i zaproszenie do wzięcia udziału. W ramach tej akcji zorganizowano obchody „Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania”. Stworzono wspólnie z uczniami kącik tematyczny oraz ekologiczną dekorację przedstawiającą „Słodziakowy Las”, wykonaną z materiałów pochodzących z recyklingu.
Akcja konkursowa cieszyła się dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem ze strony uczniów.
MIĘDZYNAROWE ŚWIĘTO BIBLIOTEKI SZKOLNEJ
Z okazji Międzynarodowego Święta Bibliotek Szkolnych przeprowadzone zostały różne działania w naszej szkole, w których brali udział uczniowie z klas młodszych.
Dzieci słuchały bajek czytanych przez nauczycieli, mogły także wykazać się talentem plastycznym wykonując zakładki do swoich ulubionych książek oraz kolorując postaci z bajek.
Ponadto przeprowadzono akcję „Książka dla biblioteki”, która cieszyła się dużym powodzeniem.
Dzięki niej biblioteka wzbogaciła się o wiele nowych pozycji. Przyniesione przez uczniów książki zostały wyeksponowane na wystawie.
Pierwszaki w bibliotece
W dniach 11.12.2018 oraz 12.12.2018 w bibliotece szkolnej odbyła się uroczystość pasowania uczniów klas pierwszych na czytelników. Dzieci zostały wprowadzone w świat książek i zapoznały się z zasadami wypożyczania ich z biblioteki. Radości z wypożyczenia pierwszej książeczki towarzyszyło wręczenie pamiątkowych dyplomów, zakładek, słodkości oraz obietnica złożona przez dzieci, że będą to miejsce często odwiedzać.
Święto niepodleglości
Jak co roku biblioteka szkolna włączyła się do obchodów Święta Niepodległości.
Dzieci z klas 0–III obejrzały film o polskich symbolach narodowych, zaś uczniowie kl. IV–VIII prezentację o drodze Polaków do wolności. Celem zajęć było przybliżenie historii walki Polaków o byt i tożsamość. narodową Konkurs "Szkolne przygody gangu Słodziaków"
Z okazji Międzynarodowego Święta Bibliotek Szkolnych obchodzonego w październiku, w naszej szkole odbywały się działania w ramach konkursu edukacyjnego „SZKOLNE PRZYGODY GANGU SŁODZIAKÓW”. W bibliotece szkolnej zorganizowano Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Nauczycielki głośno czytały książkę R. Piątkowskiej „Gang Słodziaków” oraz przeprowadzały pogadanki dotyczące przeczytanych historii. Dzieci z klas I–III aktywnie uczestniczyły w zajęciach plastycznych związanych z postaciami w/w książki.
Podsumowaniem działań w naszej szkole było przeprowadzenie plebiscytu w klasach I–III na najsympatyczniejszą, ulubioną postać ze Słodziaków, który wygrała Sowa Zosia.