• Procedury postępowania powypadkowego

        • Procedura postępowania powypadkowego

           

          Wypadek ucznia - to nagłe zdarzenie, wywołane czynnikiem zewnętrznym mające miejsce na terenie szkoły lub poza nią w trakcie sprawowania opieki nad uczniem: (wycieczki, zawody sportowe, olimpiady, wyjścia pod opieką nauczyciela).

          Wypadek śmiertelny - uważa się wypadek, w wyniku którego nastąpiła śmierć w okresie nie przekraczającym 6 miesięcy od dnia wypadku.

          Wypadek ciężki - w wyniku którego nastąpiło ciężkie uszkodzenie ciała, takie jak: utrata wzroku, słuchu, mowy, zdolności rozrodczej, lub inne uszkodzenia ciała albo rozstrój zdrowia naruszające podstawowe funkcje organizmu, a także choroba nieuleczalna lub zagrażająca życiu, trwała choroba psychiczna, całkowita lub częściowa niezdolność do pracy, albo trwałe zeszpecenie lub zniekształcenie ciała.

          Wypadek zbiorowy - w wyniku tego samego zdarzenia uległy co najmniej dwie osoby.

           

          1. Pracownik szkoły, który powziął wiadomość o wypadku ucznia:

          a) niezwłocznie zapewnia poszkodowanemu opiekę, w szczególności sprowadzając fachową pomoc medyczną, a w miarę możliwości udzielając poszkodowanemu pierwszej pomocy,

          b) nie dopuszcza do zajęć lub przerywa je wyprowadzając uczniów z miejsca zagrożenia, jeżeli miejsce, w którym są lub będą prowadzone zajęcia może stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa uczniów,

          c) wskazany przez nauczyciela uczeń niezwłocznie powiadamia dyrektora szkoły

           

          2. O każdym wypadku nauczyciel, pod opieką którego przebywał uczeń w chwili zdarzenia lub pielęgniarka, powiadamia rodziców/prawnych opiekunów poszkodowanego ucznia.

           

          3. Przy lekkich przypadkach (brak wyraźnych obrażeń – np. widoczne tylko lekkie zaczerwienienie, zadrapanie, lekkie skaleczenie), po udzieleniu pierwszej pomocy poszkodowanemu uczniowi, nauczyciel lub pielęgniarka powiadamia rodzica/prawnego opiekuna o zdarzeniu.

           

          4. W każdym trudniejszym przypadku (widoczne obrażenia, urazy, niepokojące objawy) nauczyciel lub pielęgniarka wzywa pogotowie ratunkowe.

           

          5. O każdym wypadku zawiadamia się niezwłocznie: rodziców/ opiekunów prawnych poszkodowanego, pracownika służby bezpieczeństwa i higieny pracy, społecznego inspektora pracy, organ prowadzący szkołę, radę rodziców.

           

          6. O wypadku śmiertelnym, ciężkim i zbiorowym dyrektor/upoważniony przez dyrektora pracownik szkoły zawiadamia niezwłocznie prokuratora i kuratora oświaty.

           

          7. O wypadku, do którego doszło w wyniku zatrucia na terenie szkoły, dyrektor/upoważniony przez dyrektora pracownik szkoły zawiadamia niezwłocznie państwowego inspektora sanitarnego.

           

          8. Jeżeli wypadek został spowodowany niesprawnością techniczną pomieszczenia lub urządzeń, miejsce wypadku pozostawia się nienaruszone. Dyrektor/upoważniony przez dyrektora pracownik szkoły zabezpiecza je do czasu dokonania oględzin lub wykonania szkicu przez zespół powypadkowy.

          9. Jeżeli wypadek zdarzył się w czasie wyjścia, imprezy organizowanej poza terenem szkoły, wszystkie stosowne decyzje podejmuje opiekun grupy i on odpowiada za nie.

           

          10. Jeżeli wypadek zdarzył się w czasie wycieczki/”zielonej szkoły”, wszystkie stosowne decyzje podejmuje kierownik wycieczki i on odpowiada za nie.

           

          11. Jeżeli wypadek zdarzy się w godzinach wieczornych (np. w czasie dyskoteki), gdy nie ma Dyrekcji szkoły, nauczyciel sam podejmuje decyzje (np. o udzieleniu pierwszej pomocy przedmedycznej, o wezwaniu pogotowia, wezwaniu policji itp.), postępując zgodnie z zasadami BHP i obowiązującymi procedurami oraz informuje o tym telefonicznie Dyrektora  szkoły. Bezwzględnie informuje o zajściu rodzica/prawnego opiekuna ucznia, który uległ wypadkowi.

           

          12. Dyrektor powołuje członków zespołu powypadkowego - w skład zespołu wchodzi: pracownik służby bezpieczeństwa i higieny pracy, społeczny inspektor pracy, nauczyciel, pod opieką którego zdarzył się wypadek.

           

          13. Zespół przeprowadza postępowanie powypadkowe i sporządza dokumentację powypadkową;

          - przeprowadza rozmowę wyjaśniającą z poszkodowanym uczniem (w obecności rodzica/opiekuna prawnego lub wychowawcy/pedagoga/psychologa szkolnego) i sporządza notatkę służbową;

          - przesłuchuje świadków wypadku i sporządza protokoły przesłuchania; jeżeli świadkami są uczniowie – przesłuchanie odbywa się w obecności wychowawcy lub pedagoga/psychologa szkolnego, a protokół przesłuchania odczytuje się w obecności ucznia;

          - sporządza szkic lub fotografię miejsca wypadku;

          - uzyskuje pisemne oświadczenie nauczyciela, pod opieką którego uczeń przebywał w czasie, gdy zdarzył się wypadek;

          - uzyskuje opinię lekarską z opisem doznanych obrażeń i określeniem rodzaju wypadku;

          - sporządza protokół powypadkowy ; 

          - protokół powypadkowy podpisują członkowie zespołu oraz dyrektor szkoły;

          - w sprawach spornych rozstrzygające jest stanowisko przewodniczącego zespołu; członek zespołu, który nie zgadza się ze stanowiskiem przewodniczącego, może złożyć zdanie odrębne, które odnotowuje się w protokole powypadkowym;

          - przewodniczący zespołu poucza osoby reprezentujące poszkodowanego o przysługujących im prawach w toku postępowania powypadkowego;

          - z treścią protokołu powypadkowego i innymi materiałami postępowania powypadkowego zaznajamia się rodziców/opiekunów prawnych poszkodowanego ucznia, którzy potwierdzają ten fakt podpisem w protokole;

          - protokół doręcza się rodzicom/opiekunom prawnym poszkodowanego ucznia, którzy potwierdzają to podpisem w protokole, organowi prowadzącemu i kuratorowi oświaty protokół powypadkowy doręcza się na ich wniosek, jeden egzemplarz protokołu powypadkowego pozostaje w szkole;

          - w ciągu 7 dni od dnia doręczenia protokołu powypadkowego osoby, którym doręczono protokół, mogą złożyć zastrzeżenia do ustaleń protokołu (są o tym informowani przy odbieraniu protokołu), zastrzeżenia składa się ustnie do protokołu powypadkowego lub na piśmie przewodniczącemu zespołu.

           

          14. Specjalista ds. bhp prowadzi rejestr wypadków wg wzoru określonego w rozporządzeniu MENiS z dnia 31.12.2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach.

  • Galeria zdjęć

      brak danych