• Koncepcja szkoły

• KONCEPCJA  SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 8

IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W STARGARDZIE

Zadaniem naszej szkoły jest umożliwienie uczniom wszechstronnego rozwoju.

Stwarzamy warunki do aktywnego udziału w grupie i społeczeństwie, zapewniamy uczniom możliwość zdobycia wiedzy i umiejętności niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania na kolejnych etapach edukacyjnych.

Szkoła integruje się ze środowiskiem lokalnym oraz uczy poszanowania dziedzictwa historycznego, promuje działania kulturalne i ekologiczne.

Absolwent

W sferze emocjonalno – duchowej:

• potrafi rozpoznać i wyrazić swoje uczucia w sposób akceptowany społecznie,
          • potrafi zapanować nad własną złością, radzi sobie w sytuacji stresu,
          • ma poczucie własnej wartości,
          • umie okazywać szacunek innym,
          • jest wrażliwy na potrzeby innych,
          • aktywnie uczestniczy w kulturze, jest otwarty na piękno.

W sferze społeczno – moralnej:

• potrafi współpracować w grupie. Zna własne prawa i szanuje prawa innych,
          • umie rozwiązywać konflikty bez użycia siły, jest asertywny,
          • potrafi pełnić przyjętą rolę społeczną,
          • jest tolerancyjny,
          • postępuje uczciwie, potrafi rozróżnić dobro i zło,
          • zachowuje się kulturalnie,
          • potrafi wykazać się postawą patriotyczną.

W sferze fizycznej:

• potrafi dbać o higienę osobistą,
          • prowadzi aktywny tryb życia,
          • korzysta z form aktywnego wypoczynku,
          • potrafi żyć bez nałogów, zna ich szkodliwe działanie,
          • zna zagrożenia ze strony środowiska dla życia i zdrowia człowieka,
          • zna zagrożenia płynące z Internetu,
          • zna funkcjonowanie swojego organizmu.

W sferze intelektualnej:

• jest ciekawy świata, dąży do poszerzania swojej wiedzy i rozwijania zainteresowań,
          • umie dokonać adekwatnej samooceny swojej wiedzy i umiejętności i zaprezentować siebie na forum klasy, szkoły, środowiska,
          • potrafi się uczyć, czyta i słucha ze zrozumieniem,
          • umie wykorzystać wiedzę w praktyce, posługuje się komputerem, zna jeden język obcy,
          • zna wartość dziedzictwa kulturowego Polski oraz elementy dziedzictwa Europy  i świata.

Nauczyciel

Każdy nauczyciel jest wychowawcą. Wychowanie stanowi integralną część procesu nauczania.

Nauczyciel naszej szkoły:

• pomaga uczniom w odkrywaniu i rozwijaniu własnych możliwości, zna ich środowisko rodzinne, zinteresowania i potrzeby, docenia wysiłek ucznia,
          • przestrzega ustaleń zawartych w dokumentach wewnątrzszkolnych, praw  i obowiązków ucznia,
          • stosuje nowoczesne metody nauczania,
          • stosuje indywidualizację w procesie nauczania i wychowania.

Zapewnia wszechstronną pomoc psychologiczno-pedagogiczną uczniom ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, rozwija talenty i zainteresowania.

Szkoła

Atutem naszej szkoły jest kameralność oraz lokalizacja wśród zieleni. Pracownicy szkoły znają każdego ucznia           i starają się by czuł się tu bezpiecznie i prawidłowo rozwijał. Dobra baza lokalowa i nowoczesne wyposażenie gwarantują zdobywanie wiedzy w przyjaznym i estetycznym otoczeniu.

W naszej pracy chcemy wspomagać rodziców, którzy są pierwszymi i najważniejszymi wychowawcami dzieci. Chcielibyśmy, aby ich zaangażowanie w działalność szkoły, czyniły ją miejscem dobrych wzajemnych kontaktów sprzyjających kształceniu i wychowaniu. Temu zadaniu staramy się  sprostać drogą słowa, przykładu i respektowania praw i obowiązków człowieka.

Naszą dewizą jest stworzyć szkołę przyjazną dziecku, w której naczelne cele są oparte o tak ważne dziedziny wychowania jak przyjaźń, tolerancja i odpowiedzialność.