• Regulamin biblioteki

• 1. Biblioteka jest pracownią szkolną służącą:

a) rozbudzaniu i rozwijaniu indywidualnych zainteresowań uczniów także z wykorzystaniem technologii informacyjnej ( lekcje biblioteczne, pogadanki, wystawy, prezentacje, indywidualne rozmowy z uczniami, imprezy biblioteczne, wykorzystanie technik multimedialnych),

b) upowszechnianiu czytelnictwa, rozwijaniu kompetencji czytelniczych ( konkursy, imprezy czytelnicze, wystawy, gazetki, dni głośnego czytania),

c) doskonaleniu warsztatu pracy nauczycieli ( pomoc w wyszukiwaniu potrzebnych materiałów dydaktycznych, informowanie o nowościach wydawniczych ),

d) popularyzowaniu wiedzy pedagogicznej wśród rodziców ( gazetki informacyjne, konkursy),

e) rozwijaniu wrażliwości kulturowej i społecznej, kształtowaniu postawy szacunku dla polskiego dziedzictwa narodowego (dni głośnego czytania ,konkursy, wystawy i prezentacje multimedialne, popularyzacja wartościowej literatury, koło literackie, koło czytelnicze ).

2. Biblioteka jest interdyscyplinarną pracownią ogólnoszkolną współpracującą z nauczycielami, dyrekcją , uczniami ,rodzicami i innymi instytucjami kulturalnymi, w tym bibliotekami w zakresie propagowania czytelnictwa.

3. Biblioteka czynna jest codziennie od poniedziałku do piątku w ustalonych i podanych do wiadomości godzinach.

4. Wypożyczanie książek rozpoczyna się od 10 września, a zwrotów należy dokonywać do 10 czerwca każdego roku szkolnego.

5. Z biblioteki mogą korzystać wszyscy uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz rodzice/ opiekunowie uczniów.

6. Książki wypożyczane są bezpłatnie.

7. Jednorazowo można wypożyczyć 2 książki na okres dwóch tygodni. Książek nie wolno przetrzymywać.

8. W bibliotece udostępniane są także książki i czasopisma do korzystania na miejscu, można przygotowywać się do zajęć oraz korzystać z pomocy nauczyciela bibliotekarza.

9. Czytelnik wypożycza i przechowuje książki w okładce ochronnej.

10. Przed wypożyczeniem należy książkę obejrzeć, a w razie jej uszkodzenia zgłosić ten fakt bibliotekarzowi.

11. Czytelnik obowiązany jest odkupić zagubioną lub zniszczoną książkę.

12. Osoby, które tracą prawo do korzystania z biblioteki zobowiązane są do wcześniejszego rozliczenia się.